Başarı İnanç İşidir

On 05 Kasım 2012

Başarıyı belirleyen faktörler nelerdir? Neden bazı insanlar yaptıkları işlerde başarılı olurken bazıları olamaz? Bazı insanlar için hayat kolay ve akışta iken bazıları içinse tam anlamıyla bir sorunlar yumağı halindedir?

Bütün bu soruların ortak bir cevabı var aslında…

İnanç!

İnsan kendi düşüncelerinin ürünüdür. Dış dünyada yaşanan gerçeklik kişisel algı filtrelerimizden geçerek iç dünyamızda bir temsil oluşturur. Bu temsiller ise bizim bir duygu durumu geliştirmemize neden olarak nasıl davranacağımızı belirler. İç temsillerimiz otomatikleştikçe çekirdek inançlarımız oluşmaya başlar. Bunlara bizi sınırlayan inançlar da diyebiliriz. Hayatınız boyunca size söylenen ya da sizin kendinize söylediğiniz en belirgin sınırlayıcı inançlar;

Yeterince bilmiyorum

Matematikte iyi değilim

Ya başarısız olursam?

Daha öğrenmem gereken şeyler var

Ben yapamam

Sen yapamazsın

Bunu yapabileceğimi sanmıyorum

Başarılı değilim

Buna benzer şeyler çocukluğumuzdan beri duymaya alışkın olduğumuz şeylerdir değil mi? Bize dışarıdan söylenen veya yaşadıklarımız karşısında kendimize söylediğimiz yukarıda benzer konuşmalarla inançlarımız oluşmaya başlar. İlk zamanlarda minik birer patika gibi olan bu inançlar gün geçtikçe bilinçdışı boyutta birer otoban haline gelir. Genişler, yayılır, birbirine sarılarak büyür.  Başarıyla ilgili sizin hikayeniz nedir? Kendinize başarı konusunda neler söylüyorsunuz hiç fark ettiniz mi? Şu ana kadar kaç hedefinizi gerçekleştirmede başarılı oldunuz? Başarmak üzerine yaşam stratejiniz nedir?

Her davranış modelinin ve inancın bir stratejisi vardır. Madem başarı üzerine kafa yoruyoruz öyleyse bilinçdışı boyutta başarı inancını nasıl şekillendirdiğinize bakalım. Başarı deyince aklınıza ne geliyor. Başarılı olmak için neler yapıyorsunuz, hangi görüntüler var gözünüzün önünde, neler görüyor, neler duyuyor ve neler hissediyorsunuz? Bu gördükleriniz, duyduklarınız ve hislerinizin sonucunda ortaya çıkan davranış modeli sizi nereye götürüyor? Başarıya mı, başarısızlığa mı? Başarıya götürüyorsa zaten sorun yok, peki istediğiniz sonuçları alamıyorsanız ne yapacaksınız? Bu durumda başarıyla ilgili inançlarınızı değiştirecek olan yeni stratejilerle bilinçdışı boyutta değişimler yaratabilirsiniz. NLP bu konuda hem çok basit, hem de kısa sürede hedefinize ulaştıran çözümler sunuyor. Ben kendi yaşamımda bir çok konuda NLP tekniklerini kullanarak bana engel olan inançlarımı dönüştürdüm. Bununla birlikte düşünce sistemini değiştirmek, önceden inandığın şeyleri geçersiz kılıp o bilinçdışında otobana dönüşen sınırlayıcı inançlardan arınarak otobanı yıkıp yerine yeni inançları inşa etmeliyiz.

Bunun için neler yapabiliriz;

1-      İşe yaramayan sizi aşağıya çekip başarısızlığa iten inanç stratejilerini değiştirerek

2-      Düşüncelerimizi olumluya odaklayarak

3-      Değişimi çok, çok, çok isteyerek

4-      Değişim için ne tür bedeller ödememiz gerekiyorsa buna gönüllü olarak

5-      Bize durmadan neden olamayacağını söyleyen iç sabotajcının sesini kısıp, öz benliğimizin yol gösterici sesine kulak vererek.

6-      Vazgeçmeyerek

Çekirdek inançlar bir günde değişmez, değişim bir günde olmaz. Bununla birlikte siz kararlı olduğunuz sürece atacağınız her yeni adımla birlikte değişimi yaşamınızda hissetmeye, görmeye,  deneyimlemeye başlarsınız. Yeni inancınıza ait değişimler yaşamınızı şekillendirmeye devam ederken sizde artık yapamayacağınızı düşündüğünüz, olamazmış gibi hissettiğiniz sizi belki de yıllarca engelleyen o sınırlayıcı inançlardan özgürleşmenin mutluluğunu yaşarsınız. 🙂

Aşk’la AN’da kalın

Gülden

Bir Cevap Yazın