DEĞİŞİME LİDERLİK ETME SANATI

On 05 Aralık 2012

Gerek iş yaşamı gerek özel yaşam için artık birçok kişinin gündeminde olan bir hizmet ‘Koçluk’.

Koçluk gelişime ve değişime hizmet eder. Sonuçlar önemli olmakla birlikte aslında sürecin nasıl ilerlediği, geliştiği bir o kadar önem taşır.

İnsanlar duygu, düşünce ve davranışlarında değişimler yaratmak isterler. Değişim isteği beraberinde direnci de getirir. Bu doğaldır çünkü doğduğumuz andan itibaren öğrenerek sonradan otomatik hale getirdiğimiz bir davranış ve düşünce sistemimiz var. Bu sistem yıllar içinde güçlenirken birden hadi bazı şeyleri değiştirelim dediğimizde sistemin askerleri dikilir değişim isteğinin başına. Öyle kolay değildir değişim.

Evet değişim sancılı olur. Bana göre olmasında fayda da vardır. Neden mi? Çünkü acı duymadığınızda değişmek istemezsiniz. İnsanlar koşullar, durumlar ve içsel olarak aldığı yükler dayanılmaz, nefes alınamaz hale gelmediği sürece değişmez. Bakın değişmek istemez demiyorum, değişmez diyorum. Çünkü konfor alanının rahatlığını yaşar, o sözde şikayet ettiği şeylerden kurtulmak istediğini söyler ancak bunun için harekete geçmez. Harekete geçmemesine sebep olan nedir? Şikayetten beslenmek bir anlamda içsel dünyasındaki ikincil kazançlar buna neden olabilir.

Koçluk bu durumda kişiye nasıl hizmet eder noktasına bakacak olursak eğer şunları söyleyebilirim. Koç, koçluk edeceği kişi ile süreç boyunca bir gelişim yolculuğuna çıkar. Bu yolculukta koç sıfır zihin boyutunda seansları yönetmekle sorumludur. Sıfır zihin ne demek? Kendine ait ne varsa dışarıda bırakmak, yargılamamak, çözüm arayışına girmemek, kendi içsel referanslarına göre hareket etmemektir. Bunu yapabilen bir koç aynı zamanda bir sanatçıdır. Her seansı danışanın düşünce sistemi, dünya modeli ve hedeflerine göre tasarlar ve liderlik eder. Bunu yapabilmesi için danışanı özgün haliyle gözlemler, sözcüklerin ardındakileri okur ve asıl gündemin, kişinin hayatındaki o boşluğun ne olduğunu keşfeder. Koçluk ilişkisinde koç keşfederken, danışan deneyimleyerek öğrenir. Değişimin önündeki engeller keşfedildikçe yeni davranış ve düşünce modelleri danışanın ekolojisine uygun şekilde yeniden tasarlanır. Değişimin sorumluluğu danışana aittir bununla birlikte değişime liderlik etmek, o tasarımlar sırasında danışanı yolda tutmak, vizyonu hatırlatmak, hedefi ve kişinin kaynaklarıyla birlikte kendindeki güçlü yanlarını fark etmesini sağlamak koçun görevidir.

İnsanlar çoğunlukla kendilerindeki olumsuz ve eksik olduğunu düşündükleri yanlara odaklanır. Koç ise kişilerin harika yönlerini, onların neleri iyi yapabildiğini, başarılarını, güçlü yanlarını gözlemler. Kişiler harika yönlerini fark ettikçe bu kaynakları nasıl ve nerede kullanacağına karar verir, hedefe giden yolda bu kaynakların ona ne şekilde yardım edeceğini farkına varır. Güçlü yönleri ve harika yanları harekete geçirebilmek yine değişime liderlik etmekle olur.

Koç tasarım yapan bir sanatçıdır diyorsak, değişime liderlik etme sanatına da koçluk diyebiliriz. Aynı zamanda yaşamak ta bir sanattır. Yaşamınız boyunca yaptıklarınız sizin eseriniz olarak ortaya çıkar. Bu eserin nasıl şekilleneceği tamamen sizin niyetlerinize göredir. Görmek isteğiniz sizi, tüm harika yanlarınızla ortaya çıkarmak ve kendinize işte bu diyebilmek ister miydiniz? O halde ‘Siz’ i yeniden tasarlamaya belki bir sanatçıyla başlamak istersiniz. Kim bilir? 🙂

Aşk’la AN’da kalın.

Gülden

Bir Cevap Yazın