DÜŞMEKTEN KORKMA!

On 14 Aralık 2013

 

Başarılı insanlarla başarısız insanlar arasındaki fark nedir? Neden bazı insanlar daha fazla mutluluk, sağlık, bolluk, kazanç, refah, neşe içerisinde hayatlarına devam ederken bazı insanlar sürekli tekrarlanan döngülerle yaşamı daha stresli, kaygılı, mutsuz, umutsuz olarak hayatlarına devam ederler?

NLP’nin savunduğu temel ilkelerden biri ‘esneklik’ tir. Richard Bandler der ki; ‘Eğer her zaman hep aynı şey yaparsan, her zaman aldığın şeyin aynısını alırsın. Eğer istediğin şeyi alamıyorsan, farklı bir şey yap!’ İşte Richard’ın da söylediği gibi yaşamında istediğin şeyleri yaratabilmek için farklı yollar deneyecek kadar esnekliğe sahip olman seni olmak istediğin yere ulaştırır.

Bazen insanların algısında başarılı olan kişiler için sanki onlar yaşamlarının her anında öyle başarılı ya da doğuştan şanslıydılar da hayatlarının neredeyse her alanında tam olarak istediği şeyi yapabiliyorlar gibi düşünceler içinde olduklarını fark ediyorum. Bu bir yanılgı. Dünya üzerinde gelmiş geçmiş ve büyük başarılara imza atmış insanların, liderlerin bir çoğu öncesinde defalarca başarısızlığı yaşadılar. Dönüp baktığınızda hayranlık uyandıran bir çok ünlü kişi şöhret olmadan önce defalarca başarısızlığı yaşadılar.

Wall Street Journal’da yayınlanan çok güzel bir yazıyı paylaşacağım sizlerle;

Belki hatırlamıyorsun ama daha evvel birçok kez düştün.

Yürümeyi ilk denediğinde düşmüştün. İlk yüzmeye çalıştığında az daha boğuluyordun. Değil mi?

Sopanı ilk savurduğunda topa vurabilmiş miydin?

En iyi atıcılar, en iyi sayı yapanlar bile ilk seferinde başaramamışlardı.

R.H. Macy mağazası New York’ta başarıya ulaşmadan evvel yedi kere başarısız olmuştu.

İngiliz yazar John-Creasey’in 564 kitabı basılmadan evvel, eserleri 753 defa geri çevrilmişti. Babe Ruth 1.330 kere top kaçırmıştı ama 714 kere takımının kazanmasını da sağladı.

Başarısızlıktan korkma. Ama denemeden kaçırdığın şanslardan dolayı endişelen.

Gerçekten arzu ettiğiniz yaşamak istediğiniz, başarılı, tatmin olmuş ve dengeli bir hayat hiç te şans ya da dışsal bir faktörle ilgili değil. Tek bir belirleyici var bu süreçte ‘düşmekten korkmamak’ ve tekrar tekrar farklı yollar denemeye cesaret etmek.

Bu bakış açısını benimserseniz olacak, benimsemezseniz zaten bildiğiniz limanlarda bildiğiniz şekilde yaşamaya devam edeceksiniz bir yerlerde birilerinin bu dünyada çok şanslı olduğu düşüncesinin yarattığı yanılgısıyla.

Uyanın! Kendinize güvenin, yapabileceklerinize, potansiyelinize, yeteneklerinize, aklınıza, ruhunuza …

Tutkuyla denemeye devam edin, öyle olmuyorsa başka şekilde. Olacak bunu bilin ve emin olun 

 

Sevgiyle AN’da kalın 🙂

Gülden Üner

Comments are closed.