Kendinize Ayırdığınız Özel Bir Alan ‘Nish’ 1 Yaşında :)

On 18 Haziran 2013

Zaman  hızla akıp geçiyor…

Geçen yıl büyük bir heyecan, tutku ve coşkuyla hazırlıklarını tamamlayarak açtığım bebeğim Nish  1 yaşında.

Yaklaşık 10 yıllık kurumsal iş geçmişimden sonra Nish benim için taze bir nefes, yeni bir hayat oldu. İş hayatının egosal kurallarına uyum sağlayabilen bir kadın olamadım çoğunlukla. Kariyer denen oyuncak çok büyüleyiciydi ilk gençlik yıllarımda kendimce bir kariyerimde oldu. Ünvanlar falan pek bir süslüydü. Ama ne kadar terfi edersem edeyim hangi şirkette ne yaparsam yapayım içsel olarak hep ait olmadığım bir yerdeyim duygusundan kurtulamadım. Bu değil, böyle değil derdim ve bunun yerine ne olmalı, nasıl olmalı derken kendimi kişisel gelişim eğitimlerinde buldum. NLP, Koçluk, Kuantum, Psikoloji, Hipnoz eğitimleri derken A’dan Z’ye yenilendim.

Bir insanın değişimi için eskiye ait negatif ne varsa yıkması gerektiğine inanıyorum. Bana seans için gelen birçok danışanım hayatındaki yıkımları, bitişleri, yenilgileri, kayıpları anlatır. Bende önce onları dinler sonrada yıkım bir armağandır derim hep. Yıkılmadan yenisi yapılamaz. Bunu kendi hayatımdan da çok iyi biliyorum. Doğru bildiğim her şeyin yıkıldığı, bütün kavramların içinin boşalıp anlamını yitirdiği bir dönemden sonra önümde iki yol vardı ya kurban rolüne bürünüp herkesi suçlayarak acılar içinde yaşayacaktım ya da hayatımın sorumluluğunu tam olarak elime alıp ne olduysa geride bırakıp yeniden başlayacaktım. Ben ikincisini seçtim. Kolay olmadı, sabotajcı hep devredeydi. Yapamayacağımı, başaramayacağımı, kolay ve bildiğim işe devam etmemi söyleyen o egonun ayartıcı sesi. Ego kendi bildiği yoldan hayatımı yönlendirmekte ısrar ederken ben ruhumu büyütmeyi seçtim. Bu süreçte koçluk aldım ve her koçluk seansı sonrasında bir parçamın daha negatiften özgürleştiğini fark etmek işin en keyifli tarafıydı. Ödevlerime sadık kalmak, aldığım kararları harfiyen hayata geçirmek ve egonun gürleyen sesini kısmak benim bu süreci daha kolay atlatabilmemi sağlamıştı. Kendimdeki negatif düşünceleri, davranışları, enerjileri keşfetmek oyun gibi gelmeye başlamıştı adeta.

Değişim kolay değil bunu biliyoruz. Ego dünyasından ‘sevgi’ dünyasına geçiş epey enerji sarf etmeyi gerektiriyor. Bütün negatif inançlarınızı, alışkanlıklarınızı, huylarınızı bırakmak, bilinç dışının zenginliğini değişim için bir araç olarak kullanmak, kendinizi objektif olarak analiz edip kişisel gediklerinizi ortaya koyabilmek ve bunları tutku boyutunda yapmayı istemek çok çok önemli.

Bu yazımı yazarken koçluk eğitimleri hakkında bilgi almak için gelen sevgili Naim ile görüşmek için yazıma ara verdiğimde ondan dinlediklerim yazdıklarımı adeta doğrular gibiydi. Hatta gülerek kendisine yazımda kendisinden de bahsedeceğimi söyledim. Naim beni epey bir araştırmış daha önce çalıştığım çağrı merkezi sektöründe çalışmış enerjisi yüksek, girişimci, kurumsal duvarların içine hapsedilemeyecek kadar özgür ruhlu biri. Karşıma geçmiş bana iş hayatında yaşadıklarını, yöneticilerin egolarını, çalışma saatlerinin adaletsizliğini ve bunlardan ne kadar bunaldığını anlatıyordu. Gülümseyerek dinledim. O kadar iyi bildiğim ama bir o kadar geride bıraktığım bir hayatı anlatıyordu ki empatinin doruklarındaydım 🙂 Kendini özgürce ifade edebileceği, insanlara faydalı olabileceği bir iş istediğini söyledi. Ne güzel, eminim en doğru işi seçecek. Diliyorum ki herkes kendisi için en doğru işi seçsin böylece hiç çalışmamış olur.

Tekrar Nish’e dönecek olursam, ilk tohumları atarken şunları düşünmüştüm;

Öyle bir yer olmalı ki herkes kendini hem çok özel hem de çok ait hissedebilsin. Kendisi için en doğru hizmeti üzerinde herhangi bir baskı hissetmeden seçebilsin. Kendisi gibi olabilsin, her yönüyle kişiye özel olsun. Şu ana kadar Nish’ten hizmet almış her biri benim için çok değerli olan dostlarımdan ( dost oluyoruz bir süre sonra o yüzden başka bir tanımlama yapamıyorum 🙂 ) aldığım geri bildirimler bu düşüncelerimin gerçeğe dönüştüğünü bana gösterir nitelikteydi. Bu benim için tarifsiz bir mutluluk durumu 🙂

Nish benim kalbimden sevgiyle doğdu, bir şekilde yollarımızın kesiştiği çok güzel yürekli insanlarla büyüyor, çoğalıyor ve büyük, mutlu Nish Aile oluyoruz. Evrene, bireye, bütüne pozitif değer katacak hayırlı işler yapmaya gönülden niyetliyim. Aynı niyette olanlara kapımız daima açık.

Yeni dönemde, yepyeni, güncel, öğrenen, öğreten, paylaşan Nish hizmetlerle sizlerle birlikte olmaya niyetliyiz 🙂

Biz BİR’İZ

Herkesi sevgiyle kucaklıyorum, iyi ki doğdun Nish 🙂

Sevgiyle An’da kalın

Gülden Üner

 

 

 

Bir Cevap Yazın