Mükemmel ANNE Olmak

On 01 Aralık 2013

Anne olma konusunda korkular yaşayan bir güzel anne adayı bana koçluk seansı almak için geldi. Onu dinlemeye başladığımda hamile olduğunu ve çok korktuğunu söyledi. Sizi korkutan tam olarak nedir diye sorduğumda ise çocuk için mükemmel bir anne olamamaktan korkuyorum ya onu en iyi şekilde yetiştiremezsem dedi.

Mükemmel anne olmak ne demek nasıl olunuyor dediğimde ise çocuk için en iyi koşulları hazırlamak, en iyi okullar, en iyi kıyafetler, en iyi arkadaş ortamlarını yaratmak en, en, en…. en’lerle dolu bir sürü şey söyledi.

Bütün bu enlerin içinde söylemediği tek bir şey vardı. ‘Sevgi’

Peki ya çocuğunuzu sevmek konusunda ne düşünüyorsunuz dediğimde ise, ahh Gülden hanım tabiiki seviyorum ben anne olacağım nasıl sevmem. Zaten onu sevmesem hayatı ve geleceği için bu kadar endişelenir miydim?

Endişelenmeyi, çocuğun geleceğini düşünerek korkulara kapılmayı ‘sevgi’ ile eşleştirmiş belli ki bu algının değişmesi gerekiyordu.

İnsanoğlu olarak koşulsuz sevgi konusunda çok laf ediyor, atıp tutuyoruz ancak gerçekten sevmeyi, koşulsuz sevmeyi beceremiyoruz. Aslında insanoğlunun yaşamı koşulsuz sevgiye doğru yaklaşmakla ilgilidir. Tam olarak bunu yapamayız sadece yaklaşabiliriz.

Anne olmak çocuk için en iyi koşulları sağlamakla ilgili değildir. Anne olmak öncelikle Allah’in rahim olan yaratma gücünün kadına lutfedilmesi ile bir ruhun bedenlenerek dünyaya gelmesine aracı olmakla ilgilidir.

Hamilelik sürecinde anne adayı önce kendi sağlığı sonra çocuğun sağlıklı gelişimi için kendi bedenine, yaşam tarzına dikkat etmelidir. Doğum gerçekleştiğinde ve bebek yaşama gözlerini açtığı andan itibaren ise ihtiyacı olan biricik şey ‘sevgi’dir. Şimdi diyeceksiniz ki kim çocuğunu sevmez tabii ki herkes seviyor hem de çok seviyor.

Bende diyorum ki çoğunlukla sizin annelik ya da sevgi dediğiniz şey ‘korku’ dur.  Mesela bir örnek verelim; mükemmel anne olmak için çocuğunuzun ödevlerini siz yaparsınız, 8 yaşında bir çocuğun yemeğini hala siz yedirirsiniz, odasını toplarsınız, düzenlersiniz. Saçınızı süpürge edersiniz sonra çocuk büyür isyankar, asi bir ergen olur bu seferde arkadaşlarınıza şikayet edersiniz, üzülür, ağlarsınız. Bu çocuk istediğim gibi olmadı, onun için her şeyin en iyisini yaptım dersiniz.  Aslında tüm bunları yaparken sevgi ile değil korkuyla yaptınız. Ödevlerini yaptınız çünkü sınıfta kalmasınından, kötü not almasından korktunuz, yemeğini yedirdiğiniz çünkü aç kalır hasta olursa diye korktunuz, odasını topladınız çünkü konu-komşunuz gelip eleştirmesinden korktunuz ve daha neler neler yaptınız ve bunların hepsini ‘korku’ ile yaptınız. Üzgünüm ama bunları yaparken içinde zerre sevgi yoktu.

Koşulsuz sevememeye bir örnek verelim; mesela ki tane çocuğunuz olsun biri doktor diğeri işsiz güçsüz  olsun. Hangisini seversiniz? İkisini de aynı oranda sever misiniz? İkisi içinde evet benim evladımdır diyebilir misiniz? Olanı söyliyeyim size doktor olanla gurur, diğeri içinse utanç duyarsınız. Hani nerede kaldı koşulsuz sevginiz?

Mükemmel anne olmak her şeyin EN İYİSİNİ vermek, sağlamak, yapmakla ilgili değil sevgili dostlar. Anne olmak öncelikle o çocuğun da bu dünyada kendi tekamülü ve gelişimi için var olan bir ruh olduğunu hatırlamak, ona sahip olmadığımızı, olamayacağımızı idrak etmek ve aynı evin içinde yaşarken birbiriniz için en iyi aynalar olduğunuzu fark edip yine birbirinizin gelişimine, tekamülüne hizmet etmeyi kabul etmekle başlar. Sizin bedeninizden çıkmış olsa da tüm çocuklar, hepimiz sadece ve sadece Allah’ın bir yansımasıdır. Kendinize varlık verip bu yansımaları sahiplenmeye kalktığınızda tekamül sürecinizi zorlamış, derslerinizi ağırlaştırmış olursunuz.

Çocuklarınıza bol bol sevgi verin, onun en iyi kıyafetlere, en iyi okullara, en iyi yaşam koşullarına  ihtiyacı yok. Çocuk bedeninde sevgiyi hissetmeye, sevgiyle ruhunu büyütmeye ihtiyacı var. Böyle büyüyen çocuğun Öz ile bağlantısı güçlü olur. Özgüveni, özsevgisi, özsaygısı, özdeğeri güçlü olur ve bu Dünya yaşamında karşılaşacağı her durum için ona yeterlidir.

Aşkla bakın ona ama nefsani aşkla, ben yaptım diyerek değil, ondaki Rabbin yansımasını görerek, onun muhteşemliğini seyrederek aşkla büyütün. Aşkla büyüten, aşkla bakan  bütün anne ruhlar zaten mükemmeldir.

Aşk’la AN’da kalın 🙂 

Gülden

Comments are closed.